Nie można nie przyznać, że w dzisiejszym świecie przemysł filmu jest niezwykle bardzo rozwinięty. Historię sztuki filmowej można liczyć w na przestrzeni dziesięcioleci. To, jak spory wpływ został wywarty na sztukę i kulturę, jest nie do przecenienia. Oczywiście codziennie akcentuje swoje miejsce w szeroko rozumianej popkulturze. Nie ma dnia, podczas którego nie leci w kinach lub na ekranach telewizorów fabularny film. Warto jednakże przez krótki moment rozmyślać nad tym, co sprawia, że pewne dzieła bywają popularne już podczas swojej prapremiery, a pozostałe są w stanie trafić wyłącznie do wąskiej grupy miłośników filmów przez cały czas swojego emitowania?

Na pierwszy plan musimy wysnuć tematykę, która dotrze do znacznej grupy odbiorców. Nie możemy ukryć, że dzieła o superbohaterach już z koncepcji będą mieć bardzo szeroką grupę odbiorców. Nie dość, że tego rodzaju dzieła to dla młodszych obowiązkowa pozycja do obejrzenia w kinie, to jeszcze pokaźna część dorosłych na bieżąco śledzi wydarzenia w fikcyjnym świecie superbohaterów oraz konsumuje znaczną część dzieł filmowych. Filmy te, bardzo często dopełnione znakomitymi momentami akcji, efektami komputerowymi, świetnym scenariuszem są duże widowiskiem zarówno dla dzieci, jak i starszych odbiorców.

Drugim aspektem w dość duży sposób oddziałującym na popularność filmowego dzieła jest gatunek. Nie da się ukryć, że każdego roku to filmy akcji gromadzą w kinach najpokaźniejszą ilość odbiorców. Nie możemy jednak nie powiedzieć o kinie grozy, na które również chodzi znaczna grupa chętnych dużych wrażeń. Jednakże dramaty, mimo wielu zalet, nie będą w stanie zdobyć tak dużej ilości widzów co na przykład komediowe filmy, filmy akcji czy wspomniane już horrory. Można tym samym dojść do konkluzji, iż gatunek ma bezpośrednie przełożenie na popularność produkcji i tak w rzeczywistości jest.

Zdarza się także, iż dzieła o oryginalnej fabule oraz przyciągającym uwagę miksie gatunków, puszczane jedynie na filmowych festiwalach artystycznych mogą zdobyć niezmiernie dużą popularność. Nie możemy ukryć, iż w bezpośrednio przyczyniają się do tego także filmowe nagrody. Wtedy zdecydowana kinowych miłośników chciałaby poznać dokładniej laureatów nagród. Należy w tutaj uwydatnić, jakie elementy zawierają dzieła, które mogą cieszyć się pokaźną popularnością. Należy podkreślić, że często jest to bardzo często pomieszane. Z jednej strony nie wolno zapomnieć o tym, iż scenariusz musi być angażująca oraz wciągająca, z innej jednak trzeba zadbać o dobre rozpisanie psychologiczne wszelkich bohaterów. Pokaźne znaczenie posiada także sama reżyseria – należyte ustalanie kadrów może w znaczny sposób urozmaicić film. Tym, co też ma znaczenie, już procesie postprodukcji, jest montowanie. Za sprawą montażu jesteśmy w stanie zdobyć efekt, oryginalną atmosferę, między innymi niepewności.

Oczywiście jest dostępnych wiele filmowych szkół, które mają indywidualne style i zdania o sztuce tworzenia filmów. Należy niemniej jednak zwrócić uwagę na to, że zarówno produkcje kulturowe a także popkulturowe obligują do ogromnej pracy dużo osób. I zawsze zajmować będą miejsce szczególne w historii cywilizacji.